STIHL PET-filterelementet till STIHL våt- och torksugare kan användas specifikt för effektiv rengöring av insugen luft och vätskor. Det är nämligen ett filter av hög kvalitet som fångar upp smuts och filtrerar det på ett tillförlitligt sätt. Användningsområdena är många: både för dammsugning i hemmet och för professionellt bruk i verkstäder, på byggarbetsplatser, inom städbranschen eller inom industrin.
STIHL PET-filterelementet är mycket väl lämpat för våtsugning. Efter flera användningar kan du enkelt tvätta och återanvända filtret så snart det är helt torrt. Detta garanterar en längre livslängd och är miljövänligt.
STIHL PET-filterelementet är kompatibelt med den elektriska våt- och torrdammsugaren STIHL SE 33 samt med de batteridrivna dammsugarna STIHL SEA 60 och STIHL SEA 100.
Tips: Utnyttja fördelarna med ett multifiltersystem. Kombinationen av STIHL filterpåse och STIHL PET-filterelement ger en ännu högre separationsgrad.